Historia o przemienniku w Toruniu SR2T

SP2FwF Edward opisał historie przemiennika SR2T której był częscią. Polecam lekture:

“Myśl budowy przemiennika SR2T zrodziła mi się w latach 1989 – 1990r. Pierwsze i następne próby wykonywałem powiadamiając telefonicznie PAR w Bydgoszczy. Obowiązek możliwości zdalnego wyłączenia przemiennika odłożyłem na dalszy plan. Było to urządzenie na popularnych podzespołach z Radmoru. Połączony bezpośrednio odbiornik z nadajnikiem po stronie mcz na początku bez znamiennika. Ten sposób zmusił mnie do oddalenia urządzeń od siebie. Do pomocy włączyli się koledzy Marek sp2ofx – typowy elektronik oraz Kazik sp2swt – antena.

Również pomagał nam kol. Andrzej sp2fbc w doradztwie oraz w sporządzaniu zasięgów przemiennika z mobil przy 2 watach nadajnika. Pomimo oddalenia urządzeń na wieżowcu i zastosowaniu dwóch anten , problem istniał w dalszym ciągu czyli zbyt mała odległość częstotliwości odbiorczej od nadawczej a to powodowało obniżenie czułości odbiornika (tłumienie sygnałów wejściowych).

Następny krok to wykonaliśmy link dla strony mcz na 70cm , który też nie sprawdził się, kłopot z lokalizacją oraz z jakością sygnałów. Wtedy załatwiłem w mojej firmie łącze pomiędzy moim mieszkaniem a Marka sp2ofx. Problem zakłóceń na łączach telefonicznych udało się rozwiązać ale w dalszym ciągu odległość pomiędzy mieszkaniami była zbyt mała (około 300m) która wpływała przy zmiennych warunkach na czułość wejścia oraz konieczność częstego nadzoru. Przemiennik pracował przez parę miesięcy określając go na ocenę zadowalającą. Mimo tego postanowiliśmy budowę filtrów na wejściu i wyjściu przemiennika. Kolega Kazik sp2swt oprócz anten był też b. dobrym tokarzem od spraw mechanicznych wykonał po dwa filtry na wejście i na wyjście z bardzo dobrą sprawnością. Problem wpływu urządzeń na siebie znikł. Przemiennik zaczął pracować z mojego mieszkania wykorzystując dwie anteny odbiorczą i nadawczą oddalone około 10m. W dalszym okresie robiliśmy jeszcze szereg prób doskonalenia łącznie z przemiennikiem na 70cm.

Nadszedł czas zmiany mojego miejsca zamieszkania na moją posiadłość w Grabowcu koło Torunia .Wtedy udało się załatwić inną lokalizację dla przemiennika na wieżowcu przy ul. Ligi Polskiej. Włączył się do pomocy kolega Stanisław sq2eat który opiekuje się nim wraz z innymi kolegami. Przemiennik w dalszym ciągu pracuje na filtrach i antenach wykonanych przez kolegę sp2swt, zmieniono mu urządzenia i elektronikę sterującą na nową. Stary przemiennik wrócił do mnie i w dalszym ciągu jest sprawny. 73!
Edward Lewandowski – sp2fwf.”

Zachęcam do lektury poniższego dokumentu w pdf:

SR2T.pdf

Z swoje strony dziękuje Edkowi SP2FWF że dał się namówić na napisanie paru słów o historii naszego lokalnego krótkofalarstwa w Toruniu.

Zachęcam do wysyłania opisów waszych na nasze strony bo będą stanowić ciekawą lekturę dla innych.